Rörinspektörer fortfarande en viktig målgrupp

Publicerad: 22 maj, 2026

I år är det första gången som STVF’s Teknikträffen samordnas med SSTT’s NoDig-konferens, något som bidrar till både bättre kunskapsinhämtning och ökat nätverkande. Teknikträffens ursprungliga huvudmålgrupp, rörinspektörerna, kommer dock fortfarande att ha sin egen plats under Den Schaktfria Teknikträffen.

För Christer Silver Holmberg, ordförande i STVF, som har varit med och arrangerat Teknikträffen under många år är det viktigt att man inte glömmer bort den ursprungliga målgruppen.

-          Vi gör detta fortfarande med deras behov i tankarna. Att vi under de senaste åren utvecklat Teknikträffen till att inkludera våra andra arbetsgrupper, SPOL och STLK, och nu även höstens Teknikträff som samordnas med SSTT’s NoDig-konferens innebär inte att rörinspektörernas behov hamnar i skymundan. Tvärtom ser vi att vi med det nya formatet kan bidra i en ännu högre grad till en ökad ömsesidig förståelse för alla de arbetsuppgifter som behövs för underhållet av bland annat VA-ledningar, förklarar han.

Många av tjänsterna som erbjuds inom föreningen SSTT’s ramar kan användas och används till mycket annat, inte enbart VA. Det rörinspekteras, högtrycksspolas, infodras rör i byggnader, det borras el och fiberkablar/rör, fjärrvärmerör infodras med mera, listan kan göras lång.

Speciellt för rörinspektörer

Han hoppas att samordningen av Teknikträffen och NoDig-konferensen kommer att öka möjligheterna att nätverka med fler inom branschen för schaktfritt ledningsbyggande.

-          Konferensen kommer inkludera inte enbart undersökande metoder utan även metoder för att åtgärda det som vi som rörinspektörer, spolbilsoperatörer och läckagesökare hittar, med minimalt schaktarbete. Under eventet kommer man kunna träffa och diskutera med representanter inom alla kategorier som arbetar med teknikerna och förstå vikten av att alla genomför sina arbetsuppgifter så bra som möjligt för ett bra slutresultat.

Under Den Schaktfria Teknikträffen den 13-14 oktober kommer det den första dagen att finnas ett speciellt avsnitt för rörinspektörer där de får möjligheter att fördjupa sig i sina egna frågeställningar.

-          Under ett pass på 1,5 timmar kommer vi få mer ingående presentationer av nyheter inom rörinspektionsområdet, exempelvis det senaste ifrån olika kameraleverantörer. Det kommer även finnas ordentligt med tid för frågor och diskussioner om det som presenteras och andra aktuella ämnen som kan dyka upp.

Ger möjlighet till fördjupade diskussioner

Bland deltagarna på den speciella sessionen kommer det finnas representanter både från beställarsidan och utförare, liksom experter från leverantörerna.

-          Det skapar möjligheter för en ökad kunskapsdelning och nya lärdomar från olika perspektiv, något vi hoppas kommer att uppskattas av deltagarna. Att få tid till den typen av fördjupande diskussioner hinner man sällan med under de vanliga föreläsningarna eller ute i utställningen.

Bland de föreläsningar som riktas mot rörinspektörer under den speciella sessionen finns exempelvis hur man kan jobba med läcksökning med hjälp av en rörinspektionskamera. Man kommer även ha en diskussion om hur man kan skapa mervärden för kunderna.

Möt föreläsarna för diskussioner efteråt

En nyhet för årets upplaga av träffen är att SSTT kommer ha en egen informationsmonter på utställningsområdet. Den kommer bemannas kontinuerligt under de båda dagarna med representanter från SSTT’s olika områden.

-          I den montern kommer även föreläsarna att finnas tillgängliga efter sina föreläsningar för att svara på frågor som inte hanns med under föreläsningen. Det skapar ytterligare möjligheter till intressanta samtal kring olika frågeställningar.

Föreläsningarna är i år uppdelade på två salar där det kommer hållas parallella föreläsningar. I den ena salen kommer fokus ligga på frågor av intresse för beställare av VA-arbeten och i den andra på frågor för utförare av arbetena.

-          Många av föreläsningarna kommer ges i båda salarna, men med olika vinklingar beroende på åhörarna. På det sättet blir föreläsningarna inte lika allmängiltiga utan kan spetsas till för att ge mer fördjupande kunskaper inom respektive område, avslutar Christer Silver Holmberg.

 

Ylva Sjönell