Spännande inslag på Teknikträffen – fick farlig sjukdom under rörinspektion
Publicerad: 16 augusti, 2024

En tid efter att Mickael Laine hade genomfört ett vanligt arbete med spolning och filmning av en avloppsledning blev han allvarligt sjuk och hamnade på sjukhus. Det visade sig att han under arbetet med avloppsledningen hade smittats av Weils sjukdom, en sjukdom som kan utvecklas från bakterien leptospira interrogans.
Han kommer hålla ett föredrag på Teknikträffen den 9-10 oktober om det han har gått igenom för att sprida kunskapen om riskerna att drabbas av sjukdomen.
- Jag vill att alla ska ha koll på riskerna och känna till symptomen då en tidig upptäckt är viktig för hur allvarlig sjukdomen blir. Bakterien orsakar sjukdomen Leptospiros som man kan ha utan att man vet om det. Men är oturen framme kan Letospiros övergå i Weils sjukdom, vilket sker när bakterierna ger blodförgiftning (sepsis) som kan ge komplikationer med lever- och njurpåverkan, blödningar samt hjärn- eller hjärnhinneinflammation, även dödsfall förekommer, förklarar han.
Mickael Laine själv blev snabbt mycket dålig och hade nästan 41 graders feber i flera dagar, utan andra egentliga symptom.
- Jag började bli dålig på fredagen och på måndagen såg min fru till att jag åkte in till sjukhuset. Väl där var läkarna först undrande över vad jag hade, jag frågade då om det kunde vara Weils sjukdom och när de testade mig för det konstaterades att jag hade det och de satte in antibiotika.
Alla som får sjukdomen i Sverige arbetar med avlopp
Anledningen till att han kunde tipsa läkaren om sjukdomen var att en kollega bara något år innan hade drabbats av sjukdomen och efteråt hade givit Mickael Laine ett kort med samlad information om sjukdomen, bland annat vilka symptomen var.
- Hade jag inte fått kortet och själv funderat på om det var det jag hade skulle det tagit betydligt längre tid innan läkarna kunde ställa diagnosen och sjukdomsförloppet hade troligen blivit betydligt mer allvarligt. Då kunskapen jag fick med kortet om sjukdomen blev så betydelsefull så vill jag bidra till att fler lär sig om sjukdomen så de kan agera som jag gjorde om de blir sjuka. I Sverige jobbar 100 procent av de som får Leptospiros/Weils sjukdom med avlopp.
Smittades av urin från råttor
Smittan sprids främst via urin från smittade djur, i regel genom direktkontakt eller via vatten eller blöt jord som förorenats av smittsam urin. Smittämnet kan tränga in i små sår eller rispor men även via slemhinnor, till exempel mun och ögon. Risk för smitta finns därför vid översvämningar och vattenaktiviteter i sjöar och floder och kontakt med djur.
- I mitt fall fick jag troligen smittan från en vattensamling som skapats då en avloppsledning gått sönder. Det är stillastående vatten som är farligt, med rinnande vatten spolas urinen bort. Så jag smittades via droppar från vattensamlingen som innehöll råttors urin.
Folkhälsomyndigheten har ringt flera gånger
Då det är en så ovanlig sjukdom men samtidigt kan vara dödlig jobbar myndigheter med att sprida information om sjukdomen.
- Jag har blivit uppringd flera gånger av Folkhälsomyndigheten som vill veta mer om hur jag insjuknat. Det kommer också komma en artikel i Läkartidningen om bakterien och sjukdomen för att ge läkare möjlighet att upptäcka den tidigare. Själv bidrar jag till informationsspridningen genom att delta på Teknikträffen, avslutar Mickael Laine.