Var med och utveckla STVF vidare!
Publicerad: 28 september, 2026
Hans-Åke Mähler slutar i arbetsgruppen och hoppas att det blir en ny medlem från norra Sverige, det behövs!
STVF är den äldsta arbetsgruppen inom SSTT och har under åren bidragit till stora förändringar i branschen för rörinspektörer. Inte minst viktigt är den utbildning med efterföljande auktorisation som medfört stora kvalitetsförbättringar. Idag är ca 90 procent av alla rörinspektörer auktoriserade, något som skapar trygghet för beställare av rörinspektion. Nu söker arbetsgruppen en ny medlem, gärna från norr för att få med perspektiv från hela landet.
Anledningen till att gruppen behöver ny medlem är att Hans-Åke Mähler från Vakin i Umeå slutar.
- Jag har bytt arbetsuppgifter och kommer inte längre jobba aktivt med rörinspektioner och då känner jag att jag inte kan bidra lika mycket till gruppen längre. Samtidigt är det tråkigt att sluta då jag har trivts väldigt bra lärt mig otroligt mycket under alla år i STVF. Både jag och organisationen på Vakin har utvecklats genom arbetet i STVF, det är alltid nyttigt att dela erfarenheter med andra, ta del av frågeställningar som vi själva inte tänkt på ännu osv.
En sak han själv har utvecklats mycket av är att lära sig att tala inför grupper, både på konferenser och under utbildningar.
- Jag har varit lärare på våra utbildningar vid olika tillfällen och det är en väldigt intressant upplevelse. Både att själv lära sig hur man förmedlar kunskap på ett bra sätt och att ta del av elevernas frågor och erfarenheter.
Behöver erfarenheter från norra Sverige
Christer Silver Holmberg är ordförande i STVF och hoppas att de även fortsättningsvis kan få med kunskaper från norra delen av Sverige i arbetsgruppen.
- Vi kommer sakna Hans-Åke mycket, både som person och för de erfarenheter han bidragit med i gruppen. Sverige är ett avlångt land och förhållanden i norr skiljer sig mycket från i söder. De behöver lägga rören djupare i norr på grund av kylan, underhållsarbeten behöver ske med snöskottning som permanent inslag på vintrarna och mycket annat. Så jag hoppas vi kan få in en ny person som kan fortsätta att bidra med de erfarenheterna till vår verksamhet.
En av STVFs stora event, som de lägger en hel del tid på, är den årliga Teknikträffen. Under åren har den utvecklats till en mycket uppskattad och välbesökt mötesplats för branschen.
- När vi jobbar med programmet för den får man tänka utanför boxen och hitta intressanta vinklar på föreläsningar som kan bidra till branschens utveckling. Speciellt årets upplaga av träffen, som är ihopslagen med SSTTs NoDig-konferens till Den Schaktfria Teknikträffen, har varit väldigt kul och utmanande att jobba med, berättar Hans-Åke Mähler.
En bra grupp som når resultat
Förutom att han har utvecklats mycket under tiden i STVF så uppskattar han också den fina stämningen i gruppen.
- Det är en väldigt trevlig och bra grupp som alla jobbar tillsammans på ett bra sätt. Vi drivs alla av en vilja att bidra till branschens utveckling på de sätt vi kan och gillar att nå resultat. Jag kommer sakna gruppen, men ibland måste man ta steget vidare.
Arbetsgruppen träffas 7-8 gånger per år, två av dem fysiskt och resten digitalt. Det kan även bli ett par extrainsatta möten om det händer något speciellt som behöver hanteras.
- I gruppen är vi en blandning av ledningsnätsägare och utförare. Helst ser vi att den nya medlemmen är en auktoriserad rörinspektör som nu jobbar på ledningsägarsidan. Det är bra att ha båda perspektiven då vi utvecklar utbildningen vidare exempelvis. Men man behöver inte ha jobbat speciellt länge, det gäller bara att ha en förståelse för vad rörinspektion handlar om. Vi välkomnar gärna en något yngre person, det är alltid nyttigt att få lite nya perspektiv in i gruppen, säger Christer Silver Holmberg med ett leende.
Hela organisationen vinner då medarbetare deltar i externa grupper
Genom att sitta med i gruppen utvidgar man sitt nätverk och lär sig många nya saker, både om rörinspektion och om hur branschen fungerar.
- Det ger även nya kontakter som kan leda till nya utvecklingsmöjligheter. Själv har jag via STVF fått uppdrag för Svenskt Vatten, bland annat som lärare på en kurs för ledningstekniker. En sak jag tycker är viktig att framhålla är att det inte bara är jag själv som vinner på det, hela organisationen på Vakin vinner på att få större nätverk och synas på fler platser. Jag hoppas att ledningsnätsägare förstår vinsten med att låta sina medarbetare gå med i organisationer som STVF, avslutar Hans-Åke Mähler.