Komplex schaktfri renovering av VA-ledningssystem

Publicerad: 9 juli, 2026

Bild: Haninge kommun

Bild: Haninge kommun

I området Västra Stråket i Haninge kommun kommer man renovera en huvudledning med många avstick. Totalt 2 kilometer ledningar med diametrar mellan 200-800 mm samt 57 brunnar ska renoveras och metoden är infodring med flexibelt foder.

Issa Younes, på Haninge Vatten och Avlopp, är projektledare för projektet och han konstaterar att det är mycket att hålla reda på.

-          Anledningen till att de gamla betongledningarna behöver renoveras är att de har blivit svårt angripna av svavelväten i spillvattnet. Vi har beslutat att de ska relinas och vi har just avslutat upphandlingsprocessen. Det är ett komplicerat projekt då området består av småhus och huvudledningen har ett mycket stort antal avstick, som i sin tur har egna avstick. Det handlar därför om ett stort antal variationer i längd och diameter på ledningarna som ska infodras med flexibelt foder och det har varit mycket detaljerade beräkningar i arbetet med att få fram upphandlingsunderlaget.

Renoverar även 57 brunnar

De väljer att samtidigt med ledningsrenoveringen renovera samtliga brunnar, vilket är en viktig pusselbit för att säkerställa att hela ledningssystemet blir tätt och kan möta framtida utmaningar. Den utvalde entreprenören NoDig Nordics kommer ansvara för renoveringarna av både ledningar och brunnar.

-          Vid tidigare renoveringar av ledningsnät har man ofta förbisett brunnarna, något som i efterhand visat sig vara förödande. Även brunnar påverkas självklart av svavelväten i vattenflödena. Det innebär att då man renoverar ledningar men inte brunnar har många problem med läckage kvarstått. Vi väljer därför nu att ta med alla 57 brunnar som finns i området där vi renoverar ledningarna, förklarar Issa Younes.

Entreprenören stämmer av underlaget

Innan projektet kan komma i gång kommer nu den valde entreprenören att gå igenom allt underlag som Haninge kommun baserat upphandlingen på och göra sina egna inspektioner.

-          De har satt i gång med att kolla igenom videos, resultat av rörinspektioner, ritningar och mycket annat för att kontrollera att deras egna beräkningar och planering av arbetet kommer fungera när de väl sätter i gång. Det handlar också om att stämma av att upphandlingens val av material och hur de ska renovera brunnarna stämmer överens med deras egen syn på frågorna efter att varit ute på plats och kontrollerat förutsättningarna.

Arbetet med renoveringarna kommer påbörjas i augusti/september och beräknas ta två månader allt som allt.

Ett problem fortfarande olöst

Ett problem som ännu inte har fått en lösning är hur de ska hantera ett område där ledningen går under en järnväg.

-          Den gamla ledningen gör under järnvägen en 90 graders böj, något som inte fungerar vid infodring med flexibelt foder. Möjliga lösningar som diskuteras är bland annat att dela upp böjen i två 45-graders böjar i stället, eller tre 30-graders böjar. Ett annat alternativ kan vara styrd borrning under järnvägen för att få en rakare sträckning, men det alternativet har vi nog avskrivit redan.

Viktigt med schaktfria metoder

Vilken lösning det än blir innebär det troligen att de behöver schakta i det området för att komma runt problemet.

-          Vi kommer troligen även behöva byta 2 brunnar till stalpbrunnar vilket också kommer innebära schaktning, så helt schaktfri renovering kommer det inte att bli. Men den absoluta majoriteten av renoveringen sker schaktfritt, något som vi anser är av stor vikt i vår ambition att renovera och förnya ledningsnätet så effektivt och miljömässigt klokt som möjligt, avslutar Issa Younes.

 

 

Ylva Sjönell